Ritalin je dodáván ve formě malých pilulek o velikosti aspirinu, na kterých je vyraženo slovo „Ciba“ (název výrobce). 5 miligramové tablety jsou bledě žluté, 10 miligramové tablety jsou bledě zelené a 20 miligramové tablety jsou bílé a bledě žluté.

„Teď jsem si vytvořil takovou toleranci, že pro svůj úlet potřebuji tak dvě až tři 20 miligramové tablety. Jsem si vědom své závislosti. Jsem jako vyždímaný citrón nebo zombie.“ – Alex

Lék je označen jako stimulant (povzbuzující lék) centrálního nervového systému. Přesto i jeho výrobce přiznává na letáčku dodávaném spolu s produktem, že nikdo doopravdy neví, jakým způsobem a nakolik ovlivňuje lidské tělo a sděluje: „Způsob účinku v lidském těle není dosud zcela znám.“

Ti, kdo léky zneužívají, tablety rozdrtí na prášek a šňupou je. Droga je rozpustná ve vodě, takže je snadné vyrobit z ní roztok a ten nitrožilně aplikovat jehlou.

Jak poznamenává Americká protidrogová agentura (DEA): „Farmaceutické produkty získané z legálních distribučních kanálů jsou jedinými zdroji metylfenidátu dostupného pro zneužívání.“ Jinými slovy: každá tableta drogy, která je zneužívána, ať už ve své původní formě nebo rozemletá na prášek či rozpuštěná ve vodě, pochází od výrobce. Nikdo ji nevyrábí na ulici.