Bohužel se s Ritalinem a podobnými prostředky zaměřenými na léčbu „hyperaktivity“ můžete setkat téměř všude. Pokud jste studentem střední nebo vysoké školy, je velmi pravděpodobné, že máte jeho hojné dodávky doslova po ruce – díky „dealerům“ (kolegům studentům), ochotným na vás snadno vydělat.

Na některých školách užívá drogy pravidelně až 20 % studentů. Americká protidrogová agentura (DEA) zjistila, že na mnoha školách se vyskytují větší zásoby těchto drog než v nedaleké lékárně.

„Rychle vás ‘dostanou‘ příznaky téměř připomínající předávkování. Všechny pocity se znásobí – člověk je najednou hyperaktivní, nadmíru bdělý, s intenzivními výkyvy nálad. Je to šílené.“ – Jake

Proč je to tak běžné? Pro „kamaráda“ není nic složitého vzít si několik pilulek předepsaných jeho malému bratrovi a „otočit“ je a prodávat po pěti dolarech za kus. Anebo student odhodlaný vydělat, řekne školnímu lékaři, že má „potíže s učením“ a „nemůže se koncentrovat“. Dostane předpis a zásobí se pilulkami pro budoucí použití, zbytek rozdá svým kamarádům.

Zatímco zákon zakazuje neomezenou distribuci těchto silných stimulantů*, zůstává smutnou skutečností, že tyto látky jsou volně dostupné téměř všude. Dětský kokain, jak se jim říká, se prodává jako bonbóny.

* stimulant: droga, která chvilkově dodá energii a zvýší pozornost, ale tento účinek je provázen zvýšením krevního tlaku a zrychlením srdečního tepu a dechu